Tiskové techniky
Podle principu na kterém fungují.
Dělení:
- Tisk z výšky
- Dřevoryt
- Linoryt
- Kamenoryt
Reliéfní tiskové formy, na kterých jsou místa vyvýšená tisková a zahloubená netisknoucí místa. Na vyvýšená místa se nanese za pomocí válců tiskařská barva, dále pomocí tlaku je motiv přenášen na potiskovaný materiál.
Mezi první tisk z výšky řadíme dřevořez, který se vyvinul v Číně tzv. čínský dřevoryt, po kterém následuje vynález knihtisku.
Knihtisk byl vynalezen přibližně mezi lety 1440-1450 Johannesem Gutenbergem v Mohuči. Hlavním objevem byly kovové litery, speciální tiskařská barva a knihtiskařský lis. Bylo to tzv. první masmédium, které bylo vynalezeno.
- Tisk z hloubky
- Mědiryt
- Niello
- Oceloryt
Na měděnou desku se za pomocí rydla či kyseliny vyhloubí zahloubená tisknoucí místa. Poté se na měděnou desku nanese barva, která se vetře do zahloubených míst a z povrchu desky se setře. Tiskne se při vysokém tlaku na navlhčený papír. Díky vysokému tlaku se částečně papír vtlačí do zahloubených míst, kde naváže na tiskařskou barvu.
První datovaný mědiryt se objevil v Německu s názvem Bičování Krista 1. pol. 15. stol. Za předchůdce by se dalo považovat niello rozšířené z Florencie v období renesančním (zdobné desky v podobě vyrytých obrazů či ornamentů, které se později začalo využívat k rozmnožování obrazu.)
Hlubotisk se také převážně užíval na reprodukci významných děl. Např. Albrecht Durer.
- Tisk z plochy
- Litografie
- Lavírovaná litografie
- Světlotisk
Rovinná tisková forma v podobě vápencové kamene, který se zprvu obrousí, deska je tlustá cca 10 cm a řeže se na potřebné formáty. Poté se nakreslí za pomocí litografické mastné křídy či tuže zrcadlově obráceně motiv, jelikož jde o přímý tisk.
Litografie funguje na principu fyzikálním. (Odpuzování a přijímání barvy.) Místa se dělí na hydrofilní (Přijímá vlhčící kapalinu na bázi vody.) a hydrofobní (přijímá tiskovou barvu, která má mastný charakter.)
Za vynálezce se považuje Jan František Senefelder ( Pražský Němec), který chtěl dosáhnout levného masivnějšího tisku. Na rozdíl od knihtisku který byl poměrně drahý, litografie byla levnější a přístupnější. Byl to také první plnobarevný tisk, soutisk až 12. barev. Dále byla rozvíjena Josephem Nicephore Niepcé (první fotografie). Úspěšný byl také Hanry James Fox Tabott s příchodem světlotisku, který se už déle nerozvíjel, dnes ho tudíž najdeme jako uměleckou ruční techniku. Dnes považujeme za obdobu litografie offset, který je nejhojněji využívaný v tiskařském průmyslu.
- Průtisk
- Sítotisk
- Sítotisk umělecký (serigrafie)
- Sítotisk grafický
- Sítotisk Speciální
- Sítotisk textilní
- Sítotisk technický
- Sítotisk
Tisková forma se skládá z obrazového rámu, na kterém je napnutá síťovina s tiskovým motivem. Jde o odstupovaný tisk, když se síťovinou pomocí těrky protlačuje barva na potiskovaný materiál odstup od síťoviny a materiálu je cca 3 mm. K tisku dochází postupně.
Původní sítotisk se skládal z papírových šablon a sítě z přírodních materiálů nazývané katagami, které mají původ v Japonsku, Číně a Indii.
Jeden z nejvíce ocenovaných umělců sítotisku byl Andy Warhol se svojí konzervou na fazole, autoportrét či Marylin.